Siedzimy przy stole

Wpis

poniedziałek, 28 maja 2012

Wielkanocne kulebiaki

Choć dziś kulebiak nie cieszy się taką popularnością jak kiedyś, Święta Wielkanocne mogą stanowić doskonałą okazję, by przywrócić go polskim stołom. Potrawa ta ? rodzaj dużego pieroga drożdżowego, najczęściej z nadzieniem z kapusty ? należy bowiem do dawnego kanonu wielkanocnych potraw.

Jeden z najsłynniejszych polskich kulebiaków to pieróg przywieziony na Lubelszczyznę przez generałową Kicką w latach trzydziestych XIX wieku. Podbiła nim serca (i żołądki) swoich gości, wyróżniając swój wyrób nietypowym jak na tamtejsze kulebiaki nadzieniem z mięsa i warzyw. Receptura ? przekazywana z ust do ust ? istnieje do dzisiaj i ponoć oparła się modyfikacjom, jakie niesie ze sobą czas. Dziś przepisem tym szczyci się gmina Milejów i tutejsze gospodynie.

Wszystko o świętach wielkanocnych

Współcześnie istniejąca receptura każe przygotować farsz do tego słynnego kulebiaka z warzyw i gotowanego drobiowego mięsa, które tradycyjnie było najpierw siekane, a następnie ucierane w makutrze, aby tym samym stworzyć idealnie gładką masę. I jeśli istnieją współcześni strażnicy dawnych receptur, w odniesieniu do kulebiaka generałowej Kickiej jest nim Czesława Szczepańska z Jaszczowa (przepis dostępny w publikacji "Na Łęczyńskim Stole, wyd. Stowarzyszenie Organizacji Kobiecej Powiatu Łęczyńskiego, Łęczna 2003).

Kulebiaki są daniem słowiańskim, najczęściej podawanym do zup ? żurków, barszczy, kapuśniaków, ale i rosołów. Najsmaczniejsze są na ciepło ? można je podgrzewać na patelni lub w piekarniku. Ale niektóre smakują równie dobrze na zimno.

Niech nie zabraknie ich na wielkanocnym stole!

Kulebiak z grzybami i kapustą

Kulebiak ze szpinakiem

Kulebiak z nadzieniem mięsnym

Kulebiaczki z warzywami

Kulebiak z pieczarkami i porami

Więcej przepisów na pyszne kulebiaki.

Prześlij nam własne przepisy na kulebiaki. Jeśli nie masz jeszcze książki kucharskiej - załóż ją. To prostsze niż myślisz!

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
lampucer41
Czas publikacji:
poniedziałek, 28 maja 2012 17:46

Polecane wpisy